Playing video games

pablo

De la inceputul anului incoace, cam toate stirile din social media au avut un cuvant cheie: “video”. Am avut primele profile video pe Facebook, primele live-uri “la liber”, primele reactii si primele statistici.
Anul trecut, Gary Vaynerchuck zicea asa: “The single most important strategy in content marketing today is video.”
Cu alte cuvinte, video si cam atat. Ar fi si niste statistici care ii cam dau dreptate:

  • in mai putin de un an, Snapchat a crescut cu 150% si are zilnic 8 miliarde de vizualizari de continut;
  • 51.9% dintre profesionistii din marketing spun ca video-ul este continutul care aduce cel mai bun ROI;
  • un studiu Cisco arata ca, pana in 2017, continutul video va insuma 69% din tot consumul de trafic de internet;
  • in fiecare minut sunt incarcate 300 de ore de continut video pe YouTube

Si, above all, inca ceva bun, dragut si usor tocilaresc de la Forrester’s researchers: Daca o imagine face cat o mie de cuvinte, un video face cat 1.8 milioane.

Acum ca am stabilit premisele, hai sa vedem cam care ar fi sensul mai aprofundat.

pablo copy

Ar fi, pe de o parte, usoara teama pe care Facebook o resimte fata de SnapChat. Noua aplicatie a intrat serios in inimile (si telefoanele) americanilor. Citeam undeva ca 60% dintre tineri cu varste intre 16 si 34 de ani au un cont de Snapchat. Fata in fata cu aceasta realitate, Facebook a inceput sa indexeze tot mai bine continutul video, sa creasca engagementul pe aceasta zona si sa lanseze diverse facilitati in aceasta zona. Au venit cu un algoritm nou de display si cautare pentru continutul video, au lansat “profilul video”, de 7 secunde, au lasat “la liber” sesiunile de live, chiar si utilizatorilor “normali”, desi initial era permis doar paginilor verificate care intruneau un anumit numar de like-uri.
Ba mai mult, Facebook vine si in sprijinul social media managers, cu diverse optini. Crosspot video, de exemplu, iti permite sa dai acces si altor pagini din protofoliul tau pentru a refolosi un video.
Toate acestea au ajutat Facebook sa “ia fata” YouTube, reteaua lui Zuckerberg avand acum mai multe minute vizualizate pe zi decat competitia.
Pentru moment, sa incarci cat mai mult continut video pe Facebook pare solutia. Atentie insa! Reteaua favorizeaza continutul nativ, incarcat direct in platforma si nu in mod obligatoriu link-urile venite dinspre YouTube sau Vimeo.
Ceea ce, pana la urma, e cumva normal. Vrei sa iti hranesti propriul copil, nu cel al concurentei.
Cu toate acestea, nici YouTube nu sta degeaba. Dupa cum afirma in statisticile lor publice, au peste un miliard de utilizatori, respectiv aproape o treime din toti oamenii cu acces la internet.
Si cum treaba merge, iar YouTube se pregateste sa devina cea mai de succes televiziune a tuturor timpurilor, era cazul sa avanseze si la capitolul publicitate.
Recent au anuntat “bumper ads”, un format de reclama de 6 secunde, la care nu vom mai putea da skip. Bumper Ads vor fi vandute via AdWords, pe baza de CPM.
Si daca tot am vorbit de 6 secunde, sa ii mentionam si pe marii perdanti ai Romaniei: Twitter-ul pare sa fi castigat ceva teren odata cu introducerea Vine. Raspunsurile video par mult mai apreciate in interactiunea cu userii, si se pare ca video-ul a fost si cel care a scos si Twitter din usoara amorteala.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *