Plaje in Malta: Golden Bay

golden bay

La Golden Bay am fost mai de mult, dar nu am apucat sa va spun. E o plaja la care m-as intoarce. Nu prea am facut poze, din pacate, asa ca va trebui sa ma credeti pe cuvant cand va spun ca e foarte frumos.
La Golden Bay e relativ mai usor de ajuns, chiar daca este departe, pentru ca statia de autobuz la care trebuie sa coborati este capat de linie, deci veti gasi mereu un mijloc de transport. Daca nu direct, macar pana intr-o localitate mai centrala, unde puteti schimba.

Daca veniti cu masina, e si mai bine. Puteti pune pe ca spot pe GPS hotelul Radisson, care este chiar pe plaja. Ma rog, cumva deasupra ei.
Plaja este destul de intinsa, tot cu nisip, iar apa este curata si deloc adanca. Exista si un bar de la care va puteti lua bauturi reci si inghetata. Cu urci dinspre plaja spre parcare sunt tot felul de tarabe cu suveniruri sau obiecte pentru plaja.
Golden Bay este situat pe aceeasi coasta cu Riviera Beach, despre care v-am mai povestit aici. Asta inseamna ca e locul perfect daca vreti sa vedeti un apus absolut ametitor.

Ca peste tot, majoritatea sta pe prosoape, direct pe nisip. Insa va puteti lua un sezlong sau o umbrela daca vreti.

IMG_4865

Eu zic ca la Golden Bay e de mers. Sigur, nu va asteptati sa fie o plaja glam, cu baldachine si muzica trap sau orice altceva, insa pentru standarde malteze, as zice ca e una dintre cele mai bune.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *